SKU: 3KP-RGOTR30-DW
ZLINE 30 in. Kitchen Package with Stainless Steel Gas Range, Modern Over The Range Microwave and Dishwasher (3KP-RGOTR30-DW)
Shipping calculated at checkout.
ZLINE 30 in. Kitchen Package with Stainless Steel Gas Range, Modern Over The Range Microwave and Dishwasher (3KP-RGOTR30-DW) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Shop the ZLINE 3-Piece Appliance Package. Completely elevate your kitchen with the ultimate ZLINE kitchen appliance package - featuring the ZLINE 30" Dual Fuel Range, 24" Dishwasher & Over-the-Range Microwave. Save more when you purchase as a package and leave more in the budget for your dream home.
This Bundle Includes:
Product Details
Number of Items Included: 3
ZLINE 30" 4.0 cu. ft. Range with Gas Stove and Gas Oven in Stainless Steel (RG30)
        • Description: Experience Attainable Luxury with the ZLINE 30" All Gas Professional Range. Combining both professional aesthetics and functionality, this gas stove provides the ultimate luxury experience for a fraction of the cost. Achieve optimal results with cooktop power from 4,200 up to 18,000 BTUs provided with sealed burners. Ignite your culinary experience with an all gas oven, allowing for a faster, more efficient heat and moisture distribution. Enjoy an ultra-deep oven capacity with a three-layered insulated glass oven for even, precise cooking every use. With upgraded premium features such as SmoothSlide ball-bearing oven racks, dual lighting, and adjustable legs, this gas range is certain to wow both the chef and guests alike. Assembled with the highest quality materials on the market, this gas oven offers a durable, scratch-resistant porcelain cooktop and ZLINE's exclusive single piece cast iron grate. Cook with ease with StayPut Italian hinges, providing a safe baking environment to enjoy for years to come. ZLINE stands by the longevity and durability of their professional gas stoves, while ensuring further protection and peace of mind with a worry-free warranty. The ZLINE Gas Range is packaged in multiple boxes and will ship out together next business day when in stock.
            • Range Type: Freestanding Range
            • Fuel Type: Gas Burners, Gas Oven
            • Product Type: Over the Range Convection Microwave Oven
            • Product Dimensions: 30 in. W x 15 in. D x 16.4 in. H
            • Motor: 900 Watts
ZLINE 24 in. Top Control Dishwasher with Stainless Steel Tub and Traditional Style Handle, 40dBa (DW-304-H-24)
      • Description: Experience Attainable Luxury with premium eco-friendly washing features and a modern integrated top control design in the ZLINE Dishwasher with a Traditional Style Handle. Designed to optimize performance every use, this dishwasher features industry-leading ZLINE Multiple Filter System technology. This technology is composed of three mesh filters that efficiently cleans every dish while being environmentally friendly. ENERGY STAR compliant, this unmatched dishwasher features eco-friendly dishwasher settings, saving on both water and energy by over 30% with each load. Accommodating to every household size, this 24 inch dishwasher comfortably fits 20 place settings within its full-depth dish racks. Enjoy an incredibly quiet noise level during each wash cycle, providing complete peace of mind and sparkling clean dishes. The ZLINE Dishwashers with Traditional Style Handle are packaged in multiple boxes and will ship out together next day when in stock.