SKU: 2KP-RGBMRH30
ZLINE 30 in. Kitchen Package with Stainless Steel Gas Range with Blue Matte Door and Convertible Vent Range Hood (2KP-RGBMRH30)
Shipping calculated at checkout.
ZLINE 30 in. Kitchen Package with Stainless Steel Gas Range with Blue Matte Door and Convertible Vent Range Hood (2KP-RGBMRH30) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
This Bundle Includes:
Product Details
Number of Items Included: 2
ZLINE 30" 4.0 cu. ft. Range with Gas Stove and Gas Oven in Stainless Steel and Bue Matte Door (RG-BM-30)
ZLINE 30" 4.0 cu. ft. Range with Gas Stove and Gas Oven in Stainless Steel and Blue Matte Door (RG-BM-30)
        • Description: Experience Attainable Luxury with the ZLINE 30" All Gas Professional Range. Combining both professional aesthetics and functionality, this gas stove provides the ultimate luxury experience for a fraction of the cost. Achieve optimal results with cooktop power from 4,200 up to 18,000 BTUs provided with sealed burners. Ignite your culinary experience with an all gas oven, allowing for a faster, more efficient heat and moisture distribution. Enjoy an ultra-deep oven capacity with a three-layered insulated glass oven for even, precise cooking every use. With upgraded premium features such as SmoothSlide ball-bearing oven racks, dual lighting, and adjustable legs, this gas range is certain to wow both the chef and guests alike. Assembled with the highest quality materials on the market, this gas oven offers a durable, scratch-resistant porcelain cooktop and ZLINE's exclusive single piece cast iron grate. Cook with ease with StayPut Italian hinges, providing a safe baking environment to enjoy for years to come. ZLINE stands by the longevity and durability of their professional gas stoves, while ensuring further protection and peace of mind with a worry-free warranty. The ZLINE Gas Range is packaged in multiple boxes and will ship out together next business day when in stock.
          • Fuel Type: Gas Cooktop with Gas Oven
          • Control Type: Durable Front Control
          • Material: Stainless Steel frame with Porcelain Top- Italian made hinges and burners
          • Features:
            • Twist legs to adjust total range height anywhere from 36" to 38.5"
            • Handcrafted, high quality Italian Burners imported directly from Italy
            • Solid-piece cast iron grate - heavy duty and built to last
ZLINE 30" Convertible Vent Wall Mount Range Hood in Stainless Steel (KB-30)