SKU: 3KP-RGSRH36-DWV
ZLINE 36 in. Kitchen Package with DuraSnow Stainless Steel Gas Range, Ducted Range Hood and Dishwasher(3KP-RGSRH36-DWV)
Shipping calculated at checkout.
ZLINE 36 in. Kitchen Package with DuraSnow Stainless Steel Gas Range, Ducted Range Hood and Dishwasher(3KP-RGSRH36-DWV) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Shop the ZLINE 3-Piece Appliance Package. Completely elevate your kitchen with the ultimate ZLINE kitchen appliance package - featuring the ZLINE 36" Gas Range, 24" Tall Tub Dishwasher & 36" Range Hood. Save more when you purchase as a package and leave more in the budget for your dream home.
This Bundle Includes:
Product Details
Number of Items Included: 3
ZLINE 36" Professional 4.6 cu. ft. 4 Gas on Gas Range in DuraSnow Stainless Steel (RGS-SN-36)
        • Description: Experience Attainable Luxury with the ZLINE 36" DuraSnow All Gas Professional Range. Combining both professional aesthetics and functionality, this gas stove provides the ultimate luxury experience for a fraction of the cost. Achieve optimal results with cooktop cooking power from 4,200 up to 18,000 BTUs provided with sealed burners. Ignite your culinary experience with an all gas oven, allowing for a faster, more efficient heat and moisture distribution. Enjoy an ultra-deep oven capacity with a three-layered insulated glass oven for even, precise cooking every use. With upgraded premium features such as SmoothSlide ball-bearing oven racks, dual lighting, and adjustable legs, this gas range is certain to wow both the chef and guests alike. Assembled with the highest quality materials on the market, this gas oven offers a durable, scratch-resistant porcelain cooktop and ZLINE's exclusive single piece cast iron grate. Cook with ease with StayPut Italian hinges, providing a safe baking environment to enjoy for years to come. ZLINE stands by the longevity and durability of their professional gas stoves, while ensuring further protection and peace of mind with a worry-free warranty. The ZLINE Gas Range is packaged in multiple boxes and will ship out together next business day when in stock.
            • Range Type: Freestanding Range
            • Fuel Type: Gas Burners, Gas Oven
DuraSnow Stainless Steel Range Hood with DuraSnow Shell (8654SN)
            • Product Type: Wall Mount Range Hood
            • Product Dimensions: 36 in. W x 23.75 in. D x 16 in. H
            • Filters: Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe)
            • Motor: High Performance 700 CFM/4-Speed Motor
ZLINE 24 in. Top Control Tall Tub Dishwasher | Panel Included with Stainless Steel Tub and 3rd Rack (DWV-24)
      • Description: Experience Attainable Luxury with the ZLINE 24" Tall Tub Top Control Dishwasher. Featuring 8 different wash cycles to accommodate every need, this dishwasher delivers a powerful performance with sparkling clean and dry dishes every time. Customize the dishwasher to your needs with two adjustable racks and a third utensil rack for added flexibility. This ENERGYSTAR Certified dishwasher is designed to optimize performance with every use, using multiple filter technology that ensures clean dishes while being environmentally friendly. This dishwasher is packaged in multiple boxes and will ship out together next business day when in stock.
            • Product Type: Dishwasher
            • Product Dimensions: 24 in. W x 23 in. D x 32.5 in. H