SKU: 3KP-RARH36-MW
ZLINE 36 in. Kitchen Package with Stainless Steel Dual Fuel Range, Convertible Vent Range Hood and Microwave Drawer (3KP-RARH36-MW)
Shipping calculated at checkout.
ZLINE 36 in. Kitchen Package with Stainless Steel Dual Fuel Range, Convertible Vent Range Hood and Microwave Drawer (3KP-RARH36-MW) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Shop the ZLINE 3-Piece Appliance Package. Completely elevate your kitchen with the ultimate ZLINE kitchen appliance package - featuring the ZLINE 30" Dual Fuel Range, 24" Dishwasher & Over-the-Range Microwave. Save more when you purchase as a package and leave more in the budget for your dream home.
This Bundle Includes:
Product Details
Number of Items Included: 3
ZLINE 36" Professional Dual Fuel Range in Stainless Steel with Color Door Options (RA36)
        • Description: Experience Attainable Luxury with the ZLINE 36" Dual Fuel Professional Range. Combining both professional aesthetics and functionality, this range provides the ultimate luxury experience for a fraction of the cost. Achieve optimal results with cooktop cooking power from 4,200 up to 18,000 BTUs provided with sealed burners. Rely on precise and even heating for every homemade dish with an electric convection oven. Enjoy an ultra-deep oven capacity with a three-layered insulated glass oven for efficient cooking every use. With upgraded premium features such as SmoothSlide ball-bearing oven racks, dual lighting, and adjustable legs, this range is certain to wow both the chef and guests alike. Assembled with the highest quality materials on the market, this range offers a durable, scratch-resistant porcelain cooktop and ZLINE's exclusive single piece cast iron grate. Cook with ease with StayPut Italian hinges, providing a safe baking environment to enjoy for years to come. ZLINE stands by the longevity and durability of their professional ranges, while ensuring further protection and peace of mind with a worry-free warranty. The ZLINE Dual Fuel Range is packaged in multiple boxes and will ship out together next business day when in stock.
            • Range Type: Freestanding Range
            • Fuel Type: Gas Burners, Electric Oven
ZLINE 36" Convertible Vent Wall Mount Range Hood in Stainless Steel (KB-36)
            • Product Type: Wall Mount Range Hood
            • Product Dimensions: 36" W x 19.7" D x 10.5" H
            • Motor: High Performance 400 CFM/4-Speed Motor
            • Filters: Stainless Steel Baffle Filters (Dishwasher Safe)
ZLINE 24" 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer (MWD-1)
            • Product Type: Microwave Drawer
            • Product Dimensions: 24" W x 25" D x 14.6" H