SKU: 3KP-SGRRH36-MW
ZLINE 36" Kitchen Package with Stainless Steel Gas Range, Convertible Vent Range Hood and Microwave Drawer (3KP-SGRRH36-MW)
Shipping calculated at checkout.
ZLINE 36" Kitchen Package with Stainless Steel Gas Range, Convertible Vent Range Hood and Microwave Drawer (3KP-SGRRH36-MW) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
This Bundle Includes:
Product Details
Number of Items Included: 3
ZLINE 36 in. 5.2 cu. ft. 6 Burner Gas Range with Convection Gas Oven in Stainless Steel (SGR36)
Description: Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 36 in. Professional Gas Range in Stainless Steel (SGR36) features a versatile gas cooktop with 6 Italian-made burners and a high-performing gas convection oven allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Professional Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
  • Large Oven Capacity - 5.2 cu. ft. oven capacity that fits pans up to 26 in. wide for maximum space and convenience with everyday cooking
  • Manufacturer Warranty - 1-year parts and service warranty
      ZLINE 36" Convertible Vent Wall Mount Range Hood in Stainless Steel (KB-36)
      Description: The ZLINE KB-36 is a 36 in. professional wall mount stainless steel range hood with a modern design and built-to-last quality, making it a great addition to any kitchen. This hood's high-performance, 400 CFM 4-speed motor will provide all the power you need to quietly and efficiently ventilate your stove while cooking. With its classic 430 grade stainless steel, this range hood contains rust, temperature, and corrosion-resistant properties to ensure a durable vent hood that will last for years to come. Enjoy modern features, including built-in LED lighting for an illuminated culinary experience and dishwasher-safe stainless steel baffle filters for easy clean-up. This wall mount range hood has a convertible vent, so you can have a luxury range hood whether you need a ducted or ductless option. Enjoy easy installation and an easy recirculating conversion process. ZLINE Kitchen and Bath stands by all products with its manufacturer parts warranty. The KB-36 ships next business day when in stock.
      This Hood Includes Many Unique Features Such As:
      • Easy-to-use push button controls let's you easily control fan speed and lighting
      • Ductwork easily connects to the top of the range hood for external venting
          ZLINE 24" 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer in Stainless Steel
          Description: Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. Inspired by Lake Tahoe, USA, the ZLINE 24" 1.2 cu. ft. Built-in Microwave Drawer in Stainless Steel (MWD-1) provides a professional culinary experience by pairing unmatched performance with timeless style. Achieve ZLINE Attainable Luxury® excellence with innovative features designed to enhance your kitchen’s capability.
          This microwave includes many unique features such as:
          • 1.2 cu. ft. Capacity - A large cooking area will easily fit your items, such as coffee mugs up to 7 in. tall and dishes up to 16 x 16 in.