SKU: SGRS-BLM-48
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (SGRS-BLM-48)
Shipping calculated at checkout.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (SGRS-BLM-48) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors (SGRS-BLM-48) features a versatile gas cooktop with 8 Italian-made auto-reignition burners, a large high-performing gas convection oven, a small baking oven, enhanced cast iron grates, and beautiful black matte doors with Horizon window designs allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
This product contains many unique features such as:
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 6.7 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide in the larger oven and 10 in. wide in the smaller oven for maximum space and convenience with everyday cooking