SKU: HGR-BLM-48
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Select Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Stainless Steel with Black Matte Doors (HGR-BLM-48)
Shipping calculated at checkout.
ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Select Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Stainless Steel with Black Matte Doors (HGR-BLM-48) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE 48 in. 6.7 cu. ft. Select Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Stainless Steel with Black Matte Doors (HGR-BLM-48) combines the elegance of a hand-finished porcelain gas cooktop with 8 Italian-made auto-reignition burners, a large gas convection oven with an energy-efficient cooling fan to ensure quiet operation, a small baking oven, and beautiful black matte doors with Horizon window designs allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Select Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
This product contains many unique features such as:
  • Custom Door Finish - Outfit your ZLINE Select Gas Range with 2 beautiful Black Matte oven doors
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 6.7 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide in the larger oven and 10 in. wide in the smaller oven for maximum space and convenience with everyday cooking