SKU: CGRZ-WM-48-G
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Classic Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Stainless Steel with White Matte Doors and Polished Gold Accents (CGRZ-WM-48-G)
Shipping calculated at checkout.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Classic Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Stainless Steel with White Matte Doors and Polished Gold Accents (CGRZ-WM-48-G) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Luxury isn’t meant to be desired - it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Classic Double Oven Gas Range with 8 Burner Cooktop in Stainless Steel with White Matte Doors and Polished Gold Accents (CGRZ-WM-48-G) combines the elegance of a hand-finished porcelain gas cooktop with 8 Italian-made auto-reignition burners, a large gas convection oven with an energy-efficient cooling fan to ensure quiet operation, a small baking oven, beautiful white matte doors with Landscape window designs, and stunning polished gold knobs and handles allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Classic Gas Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
This product contains many unique features such as:
  • Custom Door Finish - Outfit your ZLINE Classic Gas Range with 2 beautiful White Matte oven doors
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 6.7 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide in the larger oven and 10 in. wide in the smaller oven for maximum space and convenience with everyday cooking