SKU: SDRSZ-BLM-48-G
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Dual Fuel Range with 8 Burner Gas Cooktop in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors and Polished Gold Accents (SDRSZ-BLM-48-G)
Shipping calculated at checkout.
ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Dual Fuel Range with 8 Burner Gas Cooktop in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors and Polished Gold Accents (SDRSZ-BLM-48-G) is backordered and will ship as soon as it is back in stock.
Luxury isn’t meant to be left desired—it’s meant to be attainable. The ZLINE Autograph Edition 48 in. 6.7 cu. ft. Paramount Double Oven Dual Fuel Range with 8 Burner Gas Cooktop in Satin Stainless Steel with Black Matte Doors and Polished Gold Accents (SDRSZ-BLM-48-G) combines the versatility of a gas cooktop with 8 Italian-made auto-reignition burners, a large high-performing electric convection oven and a small bake-and-broil oven with digital thermostat technology, enhanced cast iron grates, beautiful black matte doors with Horizon window designs, and elegant polished gold knobs and handles allowing you to master every meal. With a modern, timeless style and refined functionality, ZLINE Paramount Dual Fuel Ranges are masterfully crafted to deliver an elevated culinary experience.
This product contains many unique features such as:
  • Large Oven Capacity - An expansive oven capacity of 6.7 cu. ft. fits pans up to 20 in. wide in the larger oven and 10 in. wide in the smaller oven for maximum space and convenience with everyday cooking